Wybielanie zębów a ciąża i karmienie piersią. Jakie są zalecenia?

Piękny i zdrowy uśmiech to coś, do czego dąży każdy z nas. Współczesny rynek dostarcza wielu różnych rozwiązań w zakresie wybielania szkliwa — od pasków żelowych, aż po naturalne preparaty z węglem aktywnym. Ciąża to z kolei stan, w którym szczególnie powinniśmy przyglądać się kwestii zdrowia oraz potencjalnego wpływu tego typu zabiegów na nasz organizm, a tym samym na rozwój płodu. Jak to wygląda w praktyce? Dowiedz się, czy metody przywracania naturalnej barwy zębów są bezpieczne, gdy spodziewamy się dziecka oraz podczas karmienia piersią.

Ciąża i karmienie piersią a wybielanie zębów — czy to wskazane?

Konsensus w świecie lekarskim jest w tej kwestii wyraźny. Obecnie nie dysponujemy dostateczną wiedzą medyczną, która miałaby wykluczyć negatywne skutki wybielania zębów w okresie ciąży oraz później, podczas karmienia piersią. Zwyczajnie nie istnieją badania, które dowodziłyby ich bezpieczeństwa. Co istotne, takie badanie raczej nie powstaną z uwagi na etyczny aspekt przeprowadzania testów.

W związku z tym stanowczo odradzamy stosowanie jakichkolwiek metod wybielania zębów w czasie ciąży oraz karmienia piersią. W tej sytuacji lepiej postawić na bezpieczeństwo — pamiętajmy, że najpopularniejsze preparaty z tej kategorii oparte są na związkach chemicznych, których utlenianie powoduje odbarwianie szkliwa. Proces utleniania może z kolei wpływać na niszczenie DNA naszych komórek.

Jak zatem dbać o zdrowie jamy ustnej spodziewając się dziecka? Kluczem jest tutaj zachowanie podstawowych zasad higieny — regularne szczotkowanie oraz płukanie ust (najlepiej przy użyciu płynów na bazie naturalnych składników) w zupełności wystarczą do utrzymania szkliwa w zadowalającej kondycji. Warto również pamiętać o okresowych wizytach w gabinecie stomatologicznym.

Wybierz bezpieczeństwo

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie przełożenie zabiegów wybielających zęby na później — po ciąży oraz okresie karmienia piersią. Więcej informacji, porad i ciekawostek w temacie higieny jamy ustnej znajdziesz w ramach pozostałych wpisów na naszej stronie internetowej. Masz pytania? Skontaktuj się z nami już teraz!