Olej kokosowy w walce z próchnicą

Miłośnicy naturalnych kosmetyków doceniają je za proste składy, w których próżno szukać syntetycznych, chemicznych dodatków. Znaczną popularnością cieszą się ekologiczne pasty do zębów z roślinnymi wyciągami, o potwierdzonym badaniami działaniu ochronnym. Tego typu produkty doskonale sprawdzają się w walce z próchnicą oraz jej przeciwdziałaniu – a to za sprawą unikatowych właściwości oleju kokosowego.

Czym jest próchnica?

Głównym czynnikiem, który przyczynia się do powstawania próchnicy, jest zalegająca płytka nazębna. Składa się ona głównie z bakterii, które osadzają się na szkliwie wskutek m.in. nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Narażeni na zachorowanie jesteśmy wszyscy – codzienne spożywanie posiłków sprawia, że bezpośrednio na zębach oraz w szczelinach zalegają bakterie, które należy systematycznie usuwać podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Kiedy bakteryjna płytka nazębna łączy się z cukrami ze spożywanych pokarmów, dochodzi do stopniowej demineralizacji szkliwa.

Konsekwencją zalegania bakteryjnej płytki nazębnej jest zmiękczenie materii organicznej. Pierwszymi objawami próchnicy są wyraźnie jasne, drobne wybarwienia na powierzchni zęba, które z czasem ciemnieją. W przeciwdziałaniu jej powstawania i rozwoju niezwykle istotne jest dokonywanie cyklicznych przeglądów stomatologicznych oraz wdrożenie właściwej higieny – z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków (w tym past do zębów, płukanek) oraz narzędzi (szczoteczek, nici dentystycznych, skrobaków do języka).

Olej kokosowy w walce z próchnicą – skuteczność potwierdzona badaniami

Naukowcy z Athlone Institute of Technology (Irlandia) wykazali w swoim badaniu, iż popularny w ostatnich latach olej kokosowy – czyli substancja szeroko stosowana w przemyśle spożywczym oraz kosmetycznym – może mieć zbawienne działanie w przeciwdziałaniu powstawania próchnicy. Składnik ten uznawany jest za naturalny antybiotyk, który hamuje rozwój bakterii Streptococcus mutans – szczepów powszechnie występujących w jamie ustnej. Są one odpowiedzialne m.in. za powstawanie próchnicy za sprawą wydzielania kwasów biorących udział w demineralizacji szkliwa.

Badanie wykazało, że olej kokosowy poddany działaniu enzymów zbliżonych do ludzkich enzymów trawiennych skutecznie hamuje rozwój kolonii bakterii Streptococcus mutans. Ponadto do osiągnięcia widocznych efektów nie jest konieczne stosowanie znacznych ilości substancji. Naukowcy zasugerowali, że olej kokosowy może stanowić przede wszystkim funkcjonalną, naturalną alternatywę dla chemicznych dodatków stosowanych m.in. w pastach do zębów.

Właściwości oleju kokosowego w kontekście walki z próchnicą

Korzyści ze stosowania naturalnych kosmetyków do higieny osobistej są bardzo wymierne. Nie inaczej jest w przypadku past do zębów, które składają się z m.in. oleju kokosowego. Substancja ta codziennie może wspierać budowanie „bariery ochronnej”, która zabezpieczy nasze zęby przed nadmiernym osadzaniem się płytki nazębnej. Istotne jest to, że dzięki obecności specyficznych kwasów w tym składniku, naukowo udowodniono działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze – co ma szczególne znaczenie w walce z próchnicą.

Olej kokosowy, za sprawą kwasu kaprylowego, który ma właściwości antybakteryjne, może spowalniać tworzenie się płytki nazębnej, jednocześnie nie wpływając na uszkodzenie szkliwa. Udowodniono również pozytywny wpływ na przeciwdziałanie halitozie.

Nie tylko zwalczanie bakterii, ale też właściwości przeciwgrzybicze

Kwas kaprylowy, który jest bardzo istotnym składnikiem oleju kokosowego, może mieć właściwości przeciwgrzybicze. Uznaje się, iż atakuje on kolonie grzybów pasożytniczych z rodziny drożdżaków – Candida albicans, które bardzo często powodują zakażenia pleśniawkowe w jamie ustnej.

Stosowanie past do zębów, które składają się z oleju kokosowego, może stanowić nie tylko istną gratkę dla miłośników wegańskich, ekologicznych kosmetyków. Może to być także sposób na skuteczne przeciwdziałanie rozwojowi próchnicy przez zrównoważone dbanie o higienę osobistą bez angażowania syntetycznych, chemicznych składników.